Deklaracja dostępności

Akcja Wakacje | Gminny Ośrodek Kultury Rudziniec

Gminny Ośrodek Kultury Rudziniec

12 sierpnia 2013

Akcja Wakacje

Uroczysta inauguracja „AKCJI LATO” nastąpiła 9 lipca. Wzięło w niej udział 42 uczestników, w wieku 4-18 lat. Tematem dnia była „Bezludna wyspa”. Dzieci i młodzież z zaangażowaniem brały udział w warsztatach wokalnych, tanecznych i plastycznych oraz grach i zabawach sportowych.


Teatr „ART-RE”

11 lipca siedzibę GOK-u odwiedził krakowski teatr „ART-RE” z bajką „Kot w butach”. W niekonwencjonalnym przedstawieniu będąc jego współautorami aktywnie brali udział licznie zgromadzeni widzowie – dzieci wraz z rodzicami i opiekunami.
W dniach 8-11 lipca łącznie wzięło udział ok. 180 uczestników w przedziale wiekowym 4-18 lat. Byli to przedstawiciele całej gminy oraz goście.

Sowa mądra głowa

Kolejny tydzień „AKCJI LATO” organizowanej przez GOK Rudziniec rozpoczęły cykliczne zajęcia wakacyjne odbywające się w poniedziałki i wtorki w Poniszowicach, w środy w Rudzińcu oraz czwartki w Łączy. Zajęcia organizowane w różnych miejscowościach naszej gminy były odpowiedzią na zapotrzebowanie na organizację wolnego czasu wakacyjnego dzieciom i młodzieży oraz wychodziły naprzeciw trudnościom komunikacyjnym uczestników warsztatów oraz poszerzały grono odbiorców. Tematem zajęć w dn.: 15-18 lipca była „Sowa mądra głowa”. Dostosowując się do warunków lokalowych uczestnicy wzięli udział w zajęciach integracyjnych, grach sportowych oraz mogli wykonać sowy różnorodnymi technikami z wykorzystaniem niekonwencjonalnych i ciekawych materiałów. Były sowy-maskotki szyte z materiału, sówki z rolek po papierze toaletowym; jedne ozdabiane bibułą inne kolorowym papierem. Plastyczne zajęcia warsztatowe przeplatały gry i zabawy ruchowe. Uczestnikami wakacyjnych zajęć były dzieci i młodzież w wieku 3,5-16 lat. Byli to nie tylko mieszkańcy naszej gminy ale również goście z Katowic, Bytomia czy sąsiedniej gminy Sośnicowice.

Tuwim – dzieciom, dzieci – Tuwimowi

Tematem kolejnych wakacyjnych spotkań w dn.: 22-25 lipca związanym z tegorocznymi obchodami „Roku Tuwima” był : „Tuwim-dzieciom, dzieci –Tuwimowi”. Na kolejnych spotkaniach dzieci mogły przypomnieć sobie lub poznać utwory tego znakomitego autora. Były to min.: „Słoń Trąbalski”, „Lokomotywa”, „Rzepka”, „Wszyscy dla wszystkich”. Na kanwie tych wierszy dzieci wykonywały płaskie prace plastyczne z użyciem odbitek własnych dłoni i papieru kolorowego, przestrzenne słonie ze starych książek oraz kolorowe rodziny Trąbalskich wykonane z tekturowych rolek i brystolu. Powstały kolaże oparte na wierszu „Lokomotywa” . Zabawy ruchowe w oparciu o „Rzepkę” a wiersz „Wszyscy dla wszystkich dał nam powód do dyskusji o potrzebie różnorodności zawodów oraz wzajemnym szacunku dla wykonywanej profesji innych. W żartobliwy sposób dzieci przedstawiały różne zawody oraz odgadywały zawody ukryte w wierszykach. I ten tydzień poświęcony Tuwimowi cieszył się popularnością a szczególnie zabawa ruchoma ze słoniem : „Wyjście do cyrku”.

Ekotwory – warsztaty recyklingu

Kolejne spotkania wakacyjne związane z „ustawą śmieciową” pt. : „Ekotwory – warsztaty recyklingu” pozwala na ugruntowanie wiedzy o recyclingu, które młode pokolenie niewątpliwie posiada. Dzieci jako specjaliści od segregacji mogą nadać śmieciom „drugie życie” i stworzyć sobie „zwierzaka –śmieciaka” tj.: wąż czy laleczka z korków, żółwia z butelki pet, wykonać jednego z bohaterów plakatu edukacyjnego Gliwickiego Koła Ekologicznego jako pracę zbiorową.

W pierwszym tygodniu wakacji z GOK-iem udział wzięło 29 osób a w kolejnych odpowiednio 152 osoby; 48 osób, 67 uczestników.

ZOBACZ GALERIĘ