30 listopada 2013

I Rudzinieckie Spotkanie z Recyklingiem – ekoedukacja w parze z kulturą i zabawą

Jak interpretować tzw. ustawę śmieciową? Jak efektywnie segregować surowce wtórne? Jak realizowana jest selektywna zbiórka odpadów w gminie Rudziniec? Jak niepotrzebnym surowcom nadać nowe życie, zmieniając je m.in. w świąteczne ozdoby? Odpowiedzi na te, i wiele innych pytań, będzie można poznać podczas I Rudzinieckiego Spotkania z Recyklingiem.

Pierwsza edycja Rudzinieckich Spotkań z Recyklingiem odbędzie się 30 listopada br. w Gminnym Ośrodku Kultury Rudziniec w Poniszowicach przy ul. Parkowej 11. Impreza odbywać się będzie pod hasłem „Recykling – to proste!”. Głównym założeniem wydarzenia jest pomoc mieszkańcom gminy Rudziniec w zrozumieniu i stosowaniu tzw. ustawy śmieciowej, ale też pokazanie, że segregacja odpadów może być łatwa, przyjemna, a nawet przynieść korzyści segregującym. Wydarzenie, zainicjowane przez GOK Rudziniec, zostało objęte patronatem Wójta Gminy Rudziniec Pana Krzysztofa Obrzuta. – Wokół ustawy, która obowiązuje od 1 lipca br. zebrało się już wiele mitów, a w głowach mieszkańców wiele pytań i wątpliwości. Nie ma co się dziwić – na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że segregacja jest skomplikowana. Chcemy pokazać, że wcale tak nie jest, ale i zachęcić mieszkańców do dialogu i zadawania pytań, na które postaramy się odpowiedzieć. Oprócz tego chcemy pokazać, w jaki sposób gmina realizuje założenia tej ustawy i na jakich zasadach w Rudzińcu prowadzona jest zbiórka odpadów – mówi Krzysztof Obrzut.

Impreza rozpocznie się o godz. 13:00. W programie znalazły się wykłady specjalistów na co dzień zajmujących się zbiórką odpadów, w tym reprezentantów firm odpowiedzialnych za odbiór surowców w gminie Rudziniec. Prócz tego dla osób starszych odbędą się warsztaty z podstaw rękodzieła z wykorzystaniem surowców wtórnych. Wszyscy zainteresowani będą mogli się nauczyć, jak wyplatać z papierowej wikliny czy też w jaki sposób z plastiku bądź makulatury tworzyć unikatowe ozdoby świąteczne. Dla dzieci i młodzieży przewidziano nie tylko zajęcia plastyczne, ale także liczne konkursy z nagrodami. Jednym z kluczowych punktów programu będzie turniej wiedzy o tytuł Najbardziej Ekologicznej Klasy Gminy Rudziniec, w którym z pytaniami zmierzą się finaliści konkursu na najciekawszą maskotkę klasową wykonaną z surowców wtórnych. W trakcie imprezy odbędzie się również wystawa wszystkich nadesłanych prac. Zakończeniem imprezy będzie koncert zespołu GokArt. Wstęp bezpłatny. Impreza organizowana jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Rudzińcu pod patronatem Urzędu Gminy Rudziniec. Partnerami wydarzenia są Rada Sołecka Poniszowice, agencja wydawnicza PressToRead, Polski Klub Ekologiczny w Krakowie Koło Miejskie w Gliwicach, Remondis Gliwice Sp. z o.o., Grupa DBK, Grupa Wydawnicza HELION SA, IMP Polowat Sp. z o.o., dizajneko.pl oraz doye.art.pl.

Pobierz plakat

Pobierz plakat w wersji do druku

Pobierz informację prasową